22 lipca 2024

Protokół jury
XL Wojewódzkiego i XXVI Ogólnopolskiego
Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA’ 2022
pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej

Jury XL Wojewódzkiego i XXVI Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA’ 2022 pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej uprzejmie informuje, że w tegorocznym przeglądzie wzięło udział 361 autorów z całej Polski, którzy nadesłali 971 utworów. 197 uczniów szkół podstawowych przesłało 447 utworów. 135 uczniów szkół średnich zaprezentowało 412 prac. 29 dorosłych laureatów poprzednich lipowych przeglądów nadesłało 112 dzieł literackich.

Po zapoznaniu się z wszystkimi utworami – jury w składzie: Tomasz Jastrun (przewodniczący), Jan Picheta, Juliusz Wątroba, Irena Edelman (sekretarz) postanowiło uhonorować drukiem w „lipowym” almanachu tradycyjnie teksty stu autorów. Ich prace liryczne wyróżniały się często znakomitą kondensacją emocji, syntezą formy czy umiejętnościami odnajdywania poezji w najprostszych przejawach życia. Autorzy tekstów prozatorskich zdumiewająco celnie podejmowali trudne tematy naszej rzeczywistości, których nie szczędzą nam politycy krajowi i zagraniczni. „Lipa” zresztą zawsze była sejsmografem społecznych wydarzeń. Tak było jeszcze za czasów „komuny”, tak jest też obecnie. Wielu młodych twórców nosi z sobą również zwierciadło karykatury, piętnując wszystko, co złe na tym najlepszym ze światów…
Jurorzy cieszą się, że ponownie na „Lipie” pojawiły się dzieła autorów ze wszystkich zakątków kraju – od Pomorza po Podkarpacie i Podhale. Komisja jurorów uważa, iż poziom nagrodzonych prac jest wysoki i wyrównany. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest nagradzanie jedną główną nagrodą aż stu laureatów.
Niestety jurorzy nadal obserwują niekorzystne zjawisko, o którym wypowiadali się już w latach ubiegłych. Brak bowiem tekstów, które świadczą o obcowaniu młodych ludzi (zwłaszcza ze szkół podstawowych) z przyrodą. „Wygląda to tak, jakby większość dzieci i młodzieży nie miała w ogóle kontaktu z naturą lub też przeżyć związanych z jej cudownościami nie potrafiła zarejestrować w sposób literacki”. Mimo to
na „Lipę” nadal dociera wiele znakomitych tekstów, które gwarantują wysoką jakość niemal czterdziestoletniej imprezy!
Jury:
Irena Edelman (sekretarz)
Tomasz Jastrun (przewodniczący)
Jan Picheta
Juliusz Wątroba

Laureaci „Lipy’ 2022”

Poniżej kolejny numer w spisie uczestników, imię i nazwisko autora, godło, rodzaj literacki, tytuł nagrodzonego utworu, szkoła oraz miejsce zamieszkania:

Uczniowie szkół podstawowych:

14. Julia Stefaniak, Julia, proza Promyk nadziei, SP z Oddz. Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie,
28. Maria Gołoś, Mia, proza Ostatni dzień szkoły, SP nr 1 w Sokołowie Podlaskim,
30. Przemysław Michalski, Chilon, proza W piwnicy, SP w Bielsku k. Płocka,
45. Magdalena Madej, Maggy, wiersz Masz tę moc, ZPO w Piekoszewie k. Kielc,
93. Aleksander Tosik, OT 2011, wiersz Humory, SP nr 1 w Pszowie,
97. Małgorzata Kawalec, Opętana, proza Na zawsze razem, SP nr 28 w Gliwicach,
100. Miranda Brzozowska, Mirinda, wiersz Proszę…, ZPO nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim,
101. Konrad Czekaj, Konrad, wiersz „Wolność”, ZSP w Brzeźnicy k. Wadowic,
107. Idalia Goli, Słonecznik, proza Czy wiesz, dlaczego?, SP nr 10 w Mikołowie,
114. Angelika Kołodziejczyk, Angelika, proza Gdzie jest serce?!, ZSP w Brzeźnicy k. Wadowic,
115. Sonia Kotleszka, Elf z Puszczy, proza Klacz, której życie zostało sprzedane, SP w Wilczynie k. Konina,
117. Julia Przybyła, Morana, proza Papkin, SP w Wilczynie k. Konina,
118. Gabriela Blejwas, XVX, proza Śniadanie, SP w Wilczynie k. Konina,
121. Patrycja Juroszek, Kukułka, wiersz Nieznana, ZSP nr 1 w Istebnej,
122. Hanna Nosowicz, Hipiska, proza Gryzio – bohater, ZSP nr 1 w Istebnej,
124. Maja Leśkiewicz, Mia, wiersz Chłód, SP nr 60 w Bydgoszczy,
129. Zofia Zarzeczny, River4a, proza Lala i pełzające ciasto, Akademicka SP im. W. Szekspira w Kielcach,
131. Milena Magdalena Dawidziuk, Gołąb, wiersz Przy dyżurnym stole, Salezjańska SP w Pile,
133. Oskar Jarczyński, Żartowniś 5, proza Szkolna ławka, SP nr 7 w Pile,
147. Jan Kocot, Papierowy dom, proza Nasze marzenia w balonach zaklęte, SP nr 36 w Bytomiu,
157. Anna Oleksiuk, Nasturcja, wiersz Ważne, SP w Rogoźnicy k. Międzyrzeca Podlaskiego,
171. Nikola Diabelec, Nikola, proza O tym się nie mówi, SP nr 26 w Bydgoszczy,
174. Zuzanna Puczek, Koniczyna, wiersz Dola soli, SP nr 2 w Cieszynie,
196. Zofia Jonkisz, Zochaa, proza Bajka o złych i normalnych, SP w Buczkowicach k. Bielska-Białej,
197. Natalia Maślej, Valar, proza Tragedia mojego życia, SP nr 5 w Nysie,
212. Antonina Przybysz, Tosina, proza Kamienice, bloki i domówki, SP nr 209 w Warszawie,
215. Barbara Chycka, Berry, wiersz *** (Wojna), Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Katowicach,
219. Hanna Łuka, Energizer, proza Jak rodzi się przyjaźń, SP nr 2 w Międzyrzeczu,
226. Zuzanna Bielewicz, Azumi, proza Lody Ekipy, Prywatna SP Arkona w Siemianowicach Śląskich,
235. Bartosz Kasoń, Inka 1234, proza Od żołędzia do ołówka, SP w Węgierskiej Górce,
244. Anna Cybart, Gato, proza Deszcz, Katolicka Szkoła Sióstr Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim,
258. Lena Ginckaj, Nierealna, proza Twarz za szybą, Państw. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Katowicach,
264. Kacper Klimczyński, Apollo, wiersz My, SP Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej,
267. Grzegorz Sobkiewicz, Grechut, wiersz Babunia…, PSP nr 12 w Stalowej Woli,
270. Patryk Kudyk, Odklejony, wiersz Ululaj dzieciątko, SP nr 7 w Czechowicach-Dziedzicach,
273. Nikola Wojtusiak, Little nix 2008, wiersz Kołysanka z Buczy, SP nr 2 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej,
281. Barbara Kotula, Blasia, wiersz Bez sarkazmu, SP nr 11 w Pile,
325. Sonia Pytasz, Sonny, wiersz Kim jesteś?, SP nr 18 w Dąbrowie Górniczej,
326. Olga Pytasz, ASK, wiersz Romeo, SP nr 18 w Dąbrowie Górniczej,
335. Antoni Kosztyła, Muzyk, wiersz Kocia przejażdżka, SP nr 1 w Mielcu,
350. Stanisław Kudasik, SK, wiersz Moja głupota, Zespół Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem,
351. Maria Bochnak, Mery, wiersz *** (Znalazłam twoją duszę…), Zespół Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem,
360. Maja Bobak, AB, wiersz Mróz, Zespół Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem.

Uczniowie szkół średnich:

12. Marta Brachmańska, Stokrotka, proza Bo gonił go świat, II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim,
23. Zuzanna Kamińska, Zuzana, wiersz Personalnie, I LO im. M. Kopernika w Żywcu,
29. Anna Słupek, Limonart, wiersz Ryba w puszcze, II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim,
32. Magdalena Fila, Madi, wiersz *** (Połknęłam Księżyc…), I LO w Jaśle,
67. Zuzanna Dziki, Apolonia, proza Samotność, I LO w Żywcu,
78. Florentyna Loter, Dorians portrait, proza Siedem srok, II LO im. M. Kopernika w Cieszynie,
86. Martyna Chlebda, Andris, wiersz *** (świat…), I LO w Rudzie Śląskiej,
127. Dominika Liszkiewicz, Łąka kwietna, wiersz Gioconda, I LO w Pile,
151. Olga Różańska, Cor Cordium, wiersz Chłód wieje z wnętrza, V LO w Krakowie,
162. Julia Żurek, kropka, proza Dzień ósmy, PLSP w Nowym Wiśniczu,
186. Dagmara Bałyś, Daga, proza Królik, I LO im. M. Wadowity w Wadowicach,
187. Maja Janoszek, Maja, proza Bo to był nasz test ostateczny…, I LO w Wadowicach,
188. Aleksandra Dębska, Motylek, proza Wyznania Motylka, I LO w Wadowicach,
190. Patrycja Wykrent, Dora, wiersz *** (mów do mnie cicho), LO im. M. Kopernika w Bielsku-Białej,
210. Izabela Wawrzyniak, Paganini, proza Marność, I LO w Wejherowie,
211. Aleksandra Bednarz, Kwiaciarka, proza Majaki (rozdział I i II), II LO im. M. Kopernika w Cieszynie,
230. Oliwia Kotela, Czarny Cienkopis, proza Mydlarka, I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie,
237. Iga Szelest, Ruda Liska, proza Pożar, III LO im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej,
238. Magdalena Biały, Biała, wiersz Pocałunek, Liceum Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach,
251. Agnieszka Niezręcka, Czeremcha, wiersz Wena, ZSTS w Oświęcimiu,
255. Kinga Maksymiuk, KIM, proza Cisza, I LO w Wejherowie,
256. Zuzanna Dębiec, Ukrainka, proza Jeden dzień oblężenia, I LO w Wejherowie,
259. Lena Jaroszewska, Tahoma 16, proza Obraz mojej duszy, I LO w Kartuzach,
263. Julia Kurowska, Jane Doe, wiersz myodesopsia, I LO w Żywcu,
272. Małgorzata Wierzchałek, MK, proza Dorosłość, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. S. Moniuszki w Katowicach,
277. Ellen Kuźma, Loki, wiersz Absurd, I LO im. C. Norwida w Bydgoszczy,
278. Hanna Gołąb, Fatamorgana, proza Taniec rzeczy nieskończonych…, III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach,
279. Natalia Matusiak, Nefesz, wiersz *** (Zanim odszedłeś…), Krzyszkowo k. Poznania,
283. Amelia Iwan, Kropelka, proza Kamienne serca, Katowice,
284. Antonina Dyjas, Nina, proza Na pewno, III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach,
285. Lena Gomuła, Siostra, wiersz spacer, Starogardzkie Centrum Kultury w Starogardzie Gdańskim,
286. Małgorzata Domarus, Cytryna, proza *** (Nigdy nie poznałam swoich rodziców), LO w Wejherowie,
287. Anna Wojno, Arktotis, wiersz Z dzienników wielkich wybuchów, Kobyłka k. Warszawy,
292. Katarzyna Dąbek, Katarzyna Anna, proza Biegnij i nie patrz za siebie, III LO w Katowicach,
309. Julia Zielińska, Julia, wiersz Ziemskie mankamenty, I LO w Andrychowie,
321. Urszula Mankiewicz, Lucy Stilla Hope, wiersz Bezruch, XXXVIII Dwujęzyczne LO im. J. Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu,
324. Patrycja Polowczyk, Laurice, wiersz Dyptyk współczesny I. Korowód, II. Dłoń z Buczy, XXXVIII Dwujęzyczne LO im. J. Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu,
331. Aleksandra Raczyńska, Uciekinier z metra, wiersz Indianie, III LO im. M. Mickiewicza we Wrocławiu,
333. Urszula Pierz, zatopione w pyle, wiersz (Nie)doskonałość, III LO im. M. Mickiewicza we Wrocławiu,
334. Julia Mazur, Aquafaba, wiersz wizyta, III LO im. M. Mickiewicza we Wrocławiu,

Dorośli

(laureaci „Lipy” z lat minionych)

88. Renata Morawska-Szetela, Arancia, wiersz Osoba publiczna, Bielsko-Biała,
95. Ada Galant, Sofia, wiersz Kot, Lublin,
96. Joanna Galant, D’Arc, wiersz Przyjaciółka, Lublin,
128. Beata Kalińska, Melancholia, wiersz *** (Kiedy matka umiera), Cieszyn,
144. Szymon Broda, Evgeny Efimov, wiersz Szentendre, Skoczów,
146. Maria Kocot, Marygold, proza Zemsta, Bytom,
158. Anna Zborowska, Gnosis, proza Szklana niezapominajka, Szczecin,
161. Dominika Więzik, Tymianka, wiersz Miłość po latach, Godziszka k. Bielska-Białej,
172. Maciej Henryk Modzelewski, Matias, wiersz Gołąb, student Uniwersytetu Warszawskiego,
229. Marta Bocek, Morświn, wiersz Oni, Czeski Cieszyn,
246. Justyna Cyrzyk, Aoryst, wiersz Erotyk w bzach, Kończyce Wielkie k. Cieszyna,
249. Joanna Ganobis, Joki, wiersz Jeździliśmy, Bielsko-Biała,
288. Agnieszka Bełda, Grażynka, proza Kot, Nawsie Kołaczyckie k. Jasła,
289. Katarzyna Owczarek, Plenus, proza Wspomnienie dnia powszedniego, Myjomice k. Kępna, studentka UAM,
300. Julia Perzyńska-Wydrych, Yuiko Nano, wiersz Tryptyk: I. obdukcja, II. Prawa kobiet, III. (sugar) daddy, studentka US w Szczecinie,
330. Adam Bełda, Edi, proza Miasto Umarłych, Andrychów,
361. Agnieszka Michalkiewicz-Gorol, Poziomka 1410, proza Dzień Matki AD 2022, Bielsko-Biała.

Gdyby Szanowni Laureaci zauważyli błędy, braki lub nieścisłości w liście osób nagrodzonych, prosimy o pilny kontakt! jan.picheta@op.pl
Zmiany będzie można nanieść w notach o autorach w lipowej antologii.