21 lipca 2024

Viva Flamenco! Muzyczna podróż z Indii do Hiszpanii – 7 X 2021

„Viva Flamenco! Muzyczna podróż z Indii do Hiszpanii” Koncert Małej Akademi Jazzu 7 X 2021

Dzisiaj spotykamy się już na drugiej audycji koncertu w ramach Małej Akademi Jazzu. W muzyczną podróż, ale tym razem z Indii do Hiszpanii zabrał nas Michał Czachowski- muzyk, kompozytor, producent muzyczny, a uściślając gitarzysta flamenco.
Na początek przenieśliśmy się do Indii. Gdzie poznaliśmy instrument przypominający gitarę. Nazywa się sitar. Sitar ma więcej strun niż klasyczna gitara, bo aż 20. Materiał, z którego wykonane zostało jego pudło rezonansowe to dynia. Ten instrument liczy 800 lat, a jego brzmienie zaciekawiło naszą widownię.
W kolejną podróż udaliśmy się do Hiszpanii. Dzieci poznały taki instrument jak gitara. Dowiedziały się, że gitara ma 6 strun, zrobiona jest z cyprysowego drewna i ma 200 lat. Nasz artysta zagrał nam muzykę flamenco i tym samym przeniósł w gorące hiszpańskie rytmy.
Kolejnym instrumentem, który poznały dzieci był cajón- instrument perkusyjny, pochodzi z XIX wieku. Wydaje ciekawe dźwięki, gra się na nim uderzając rękoma lub pałeczkami. Kiedyś służył jako skrzynka na owoce.
Dzieci poznały także deszczowy patyk czyli instrument zrobiony z bambusa, wypełniony nasionami papai, który był używany do wywoływania deszczu.
Ostatnim zaprezentowanym instrumentem był flet nosowy, na którym gra się używając nosa zamiast ust.
Na zakończenie audycji, artysta zagrał na gitarze i wciągnął również do zabawy dzieci, których zadaniem było wybijać rytm do muzyki za pomocą dłoni czyli klaszcząc. Nie zabrakło także hiszpańskich okrzyków OLÈ! Wszyscy uczestnicy wyglądali na zadowolonych.
Dziękujemy za tak liczne przybycie. Cieszymy się że jesteście z nami.