Pierwszy Koncert ‚Muzyki Poważnej z Misiem’ – ” następca klawesynu – fortepian ” – 21 IX

We Wrześniu nie tyko rozpoczynamy zajęcia w sekcjach dla dzieci i dorosłych. Rozpoczynamy również cykl w ramach Edukacji Artystycznej – Edukację Muzyczną pierwszym z cyklu koncertem umuzykalniającym Muzyki Poważnej z Misiem.


następca klawesynu fortepian

rozwój fortepianu od 1711r do współczesności


W tym roku podczas koncertów przedszkolaki i dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych będą poznawać instrumenty strunowe.
Prowadzący Koncerty Muzyki Poważnej z Misiem – p.
Franciszek Borysowicz – muzyk i wykładowca wyższych uczelni muzycznych zaprasza muzyków, którzy wspólnie z nim zabierają słuchaczy w świat muzyki poważnej. Podczas piątkowego koncertu opowieści p. Franciszka Borysowicza ilustrował pianista Jakub Czekierda.

Głównym celem piątkowego programu było zapoznanie najmłodszych z muzyką fortepianu od początków – aż do czasów współczesnych. Ponieważ przed rokiem 1711, w którym to wynaleziono fortepian – przez 400 lat używano klawesynu, tuż po krótkim przedstawieniu budowy fortepianu, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się na jakiej zasadzie działa fortepian, za sprawą czego wydobywa się z niego dźwięk; dzieci miały przyjemność wysłuchać utworu zatytułowanego Kukułkaautorstwa Louis-Claude Daquin. Kolejnym utworem, który wybrzmiał na scenie sali widowiskowej Centrum Kultury Best była Inwencja dwugłosowa  amoll Jana Sebastiana Bacha. W następnej kolejności pianista zaprezentował utwory m.in. takie jak: Bułka z masłem – Wolfganga Amadeusza Mozarta, Dla Elizy – Ludwiga van Beethovena, Polonez  gmoll (dziecięcy)  skomponowany na fortepian w 1842 roku przez Fryderyka Chopina. Koncert zakończył się Allegrem Barbaro kompozytora Béla Bartóka, oraz Pierwszym Preludium, którego kompozytorem jest Greorge Gershing.   

Podczas koncertu prowadzący p. Franciszek Borysowicz wraz z pianistą p. Jakubem Czekierdą zaprezentowali ilustrowane improwizacje fortepianowe; Istotą Koncertów z Misiem jest zdobywanie misiów – plakietek, za dobre odpowiedzi. W czerwcu słuchacze otrzymują nagrody za otrzymane „Misie”.  Bardzo Dziękujemy na piątkowy koncert wszystkim uczestniczącym zarówno przedszkolakom, uczniom klas podstawowych a szczególnie paniom nauczycielkom, które przyprowadzają do nas dzieci.
Podczas piątkowych koncertów wzięło udział ok 170 słuchaczy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *