6 października 2024

Pierwszy Koncert 'Muzyki Poważnej z Misiem’ – ” następca klawesynu – fortepian ” – 21 IX

We Wrześniu nie tyko rozpoczynamy zajęcia w sekcjach dla dzieci i dorosłych. Rozpoczynamy również cykl w ramach Edukacji Artystycznej – Edukację Muzyczną pierwszym z cyklu koncertem umuzykalniającym Muzyki Poważnej z Misiem.


następca klawesynu fortepian

rozwój fortepianu od 1711r do współczesności


W tym roku podczas koncertów przedszkolaki i dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych będą poznawać instrumenty strunowe.
Prowadzący Koncerty Muzyki Poważnej z Misiem – p.
Franciszek Borysowicz – muzyk i wykładowca wyższych uczelni muzycznych zaprasza muzyków, którzy wspólnie z nim zabierają słuchaczy w świat muzyki poważnej. Podczas piątkowego koncertu opowieści p. Franciszka Borysowicza ilustrował pianista Jakub Czekierda.

Głównym celem piątkowego programu było zapoznanie najmłodszych z muzyką fortepianu od początków – aż do czasów współczesnych. Ponieważ przed rokiem 1711, w którym to wynaleziono fortepian – przez 400 lat używano klawesynu, tuż po krótkim przedstawieniu budowy fortepianu, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się na jakiej zasadzie działa fortepian, za sprawą czego wydobywa się z niego dźwięk; dzieci miały przyjemność wysłuchać utworu zatytułowanego Kukułkaautorstwa Louis-Claude Daquin. Kolejnym utworem, który wybrzmiał na scenie sali widowiskowej Centrum Kultury Best była Inwencja dwugłosowa  amoll Jana Sebastiana Bacha. W następnej kolejności pianista zaprezentował utwory m.in. takie jak: Bułka z masłem – Wolfganga Amadeusza Mozarta, Dla Elizy – Ludwiga van Beethovena, Polonez  gmoll (dziecięcy)  skomponowany na fortepian w 1842 roku przez Fryderyka Chopina. Koncert zakończył się Allegrem Barbaro kompozytora Béla Bartóka, oraz Pierwszym Preludium, którego kompozytorem jest Greorge Gershing.   

Podczas koncertu prowadzący p. Franciszek Borysowicz wraz z pianistą p. Jakubem Czekierdą zaprezentowali ilustrowane improwizacje fortepianowe; Istotą Koncertów z Misiem jest zdobywanie misiów – plakietek, za dobre odpowiedzi. W czerwcu słuchacze otrzymują nagrody za otrzymane „Misie”.  Bardzo Dziękujemy na piątkowy koncert wszystkim uczestniczącym zarówno przedszkolakom, uczniom klas podstawowych a szczególnie paniom nauczycielkom, które przyprowadzają do nas dzieci.
Podczas piątkowych koncertów wzięło udział ok 170 słuchaczy.