22 lipca 2024

Blues&Gospel – jak rodziła się współczesna muzyka rozrywkowa – Julia Kania – 9 XII 2021

Na grudniowym koncercie Małej Akademii Jazzu gościliśmy niezwykłą artystkę, wokalistkę jazzową – Julię Kanie.

Podczas audycji muzycznej  młodzi słuchacze poznali gatunki muzyczne – blues i gospel. Dowiedzieli się, że blues oznacza smutek i rozpacz. Jest to gatunek muzyczny wywodzący się ze społeczności Afroamerykanów. Podobnie jak gospel, który swój początek miał również wśród czarnoskórych mieszkańców Ameryki Południowej. Ten gatunek jest rodzajem chrześcijańskiej muzyki sakralnej.

Wokalistka zaczęła koncert od smutnego bluesa, a dla zrównoważenia humorów słuchaczy, zaśpiewała również wesołego. W tym samym czasie zaprosiła dzieci do zabawy z rytmem. Artystka pokazała, że nie tylko można klaskać, ale również pstrykać, tupać i wybijać rytm uderzając rękoma o kolana. Kolejną zabawą, którą zaproponowała wokalistka, było stworzenie bluesowego chóru wraz z dzieciakami. 

Jednym z zadań wyznaczonym przez wokalistkę było odgadnięcie instrumentów, które słyszą w utworze. Nie miały z tym najmniejszego problemu i od razu odpowiedziały, że są to: pianino, perkusja i kontrabas.

Na zakończenie artystka zaśpiewała piosenkę ,,Oh Happy Day”, która poruszyła naszą publiczność i wprawiła wszystkich w wesoły nastrój. 

Dziękujemy wszystkim grupom za udział w audycji i zapraszamy na kolejny koncert w styczniu.