100 NAJLEPSZYCH! – OGŁOSZENIE WYNIKÓW LIPY 2017

LISTA LAUREATÓW LIPA 2017

XXXV Wojewódzkiego i XXI Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA 2017 pod patronatem Prezydenta Bielska-Białej.

Jury Przeglądu (Tomasz Jastrun – przewodniczący, Jan Picheta, Juliusz Wątroba, Irena Edelman – sekretarz), po zapoznaniu się z wszystkimi utworami jurorzy
uhonorowali drukiem w „lipowej” antologii prace stu autorów wyróżniających się oryginalnością, świeżością wypowiedzi lub nawet bardzo ciekawym warsztatem
poetyckim czy prozatorskim. Oto lista nagrodzonych laureatów, ich godło i tytuł utworu:

Uczniowie szkół podstawowych –

  1. Dominik Marinković, Domino 2007 – opowiadanie: Ogród botaniczny (Milanówek)
  1. Nikola Wojtusiak, Niki 2008 – wiersz: Kanapka codzienna (Bielsko-Biała)
  1. Marika Pytlarz, Fiolet – wiersz: Kamień (Szkoła Podstawowa nr 5, Piła)
  1. Magdalena Oksińska, Amber – wiersz: Siano (Szkoła Podstawowa nr 5, Ostrowiec Świętokrzyski)
  1. Maja Siemińska, Mimi – wiersz: Noc (Szkoła Podstawowa nr 5, Ostrowiec Świętokrzyski)
  1. Marta Jurczak, bez godła – opowiadanie: Śpiew niewiedzy (Szkoła Podstawowa nr 1, Kozy)
  1. Emilia Malarz, bez godła – opowiadanie: Oficer (Szkoła Podstawowa nr 1, Kozy)
  1. Sara Chrast, MiRi – wiersz: bez litości (Dobczyce)
  1. Julia Serwin, Promyk – wiersz: Słowa (Szkoła Podstawowa nr 5, Ostrowiec Świętokrzyski)
  1. Maciej Keller, MacK – opowiadanie: Bajka o brzydkiej gąsienicy (Szkoła Podstawowa, Luzino)
  1. Karolina Boncik, Karolcia – opowiadanie: Intruz w domu (Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza, Żyrzyn)
  1. Szymon Błoński, Antek – opowiadanie: Co się ze mną stało? (STO, Tychy)
  1. Jessica Mering, Jessi – wiersz: Nowy adres (Samorządowa Szkoła Podstawowa, Gościcino)
  1. Amelia Iwan, Amarantu – opowiadanie: Zatrzymaj się! (Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. S. Moniuszki w Katowicach)
  1. Magdalena Fila, Madi – opowiadanie: Podejmij wyzwanie (Szkoła Podstawowa nr 4, Jasło)
  1. Paulina Sobczak, Calineczka – opowiadanie: Zza ściany (Grupa Poetycka „Zefirek”, Międzyrzec Podlaski)
  1. Oliwia Ciechanowicz, Oliwia – wiersz: Moja mała Odwaga (Grupa Poetycka „Zefirek”, Międzyrzec Podlaski)
  1. Anna Siłka, Malinka – wiersz: Wakacje (Grupa Poetycka „Zefirek”, Międzyrzec Podlaski)
  1. Julia Parafiniuk, Śmieszka – opowiadanie: Leśne zamieszanie (Grupa Poetycka „Zefirek”, Międzyrzec Podlaski)
  1. Eryk Waszczuk, Eryk – opowiadanie: Piłkarska przygoda Czerwonego Kapturka (Grupa Poetycka „Zefirek”, Międzyrzec Podlaski)
  1. Wiktoria Niedbała, Chomik – wiersz: Lew i grzywa (Szkoła Podstawowa nr 3, Ścinawa)
  1. Marek Rogowski, Książka – opowiadanie: Przyjaźń nade wszystko (Szkoła Podstawowa nr 4, Starogard Gdański)
  1. Marta Alechniewicz, Lis – opowiadanie: Przestworza (Szkoła Podstawowa nr 4, Starogard Gdański)
  1. Agata Walentowska, Marzycielka – wiersz: Zima (Szkoła Podstawowa nr 4, Starogard Gdański)
  1. Marta Kryger, Długopis – wiersz: Podróżujący sonet (Szkoła Podstawowa nr 4, Starogard Gdański)
  1. Antonia Rychlewska, Alicja po drugiej stronie lustra – wiersz: To co ważne (Szkoła Podstawowa nr 41, Warszawa)
  1. Mateusz Grochala, Jesiennie Zamyślony – wiersz: Na ulicy Parkowej (Szkoła Podstawowa nr 41, Warszawa)
  1. Małgorzata Chodyka, Dziewczyna gór – wiersz: Zieleń (Szkoła Podstawowa nr 3, Międzyrzec Podlaski)

 

Gimnazjaliści –

  1. Ada Galant, Sofia – wiersz: Miniatura (Prywatne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, Lublin)
  1. Aleksandra Haberny, Maminek – opowiadanie: Mięta (Gimnazjum nr 16, Bielsko-Biała)
  1. Angelika Szałowska, Śnieg – wiersz: Bez granic (MDK „Iskra”, Piła)
  1. Zuzanna Żyrek, Nerys – opowiadanie: Oglądanie obrazów (Milówka)
  1. Sandra Mularczyk, Fleur – opowiadanie: Czy jest coś trudniejszego… (Gliwice)
  1. Zofia Katkowska , Talvi – wiersz: Nie rozumiem (Gdańsk)
  1. Natalia Gontarczyk, G.N. Luduk, wiersz: *** (biała zasłona…) (Gimnazjum nr 3, Milanówek)
  1. Helena Chwierut, Ellen Root – opowiadanie: Spadające fortepiany (Dankowice)
  1. Anna Kosmala, Silentium – opowiadanie: Silentium (Gimnazjum nr 5, Dąbrowa Górnicza)
  1. Marcel Polc, Marcepan – opowiadanie: Żołnierska nuta (Gimnazjum nr 2, Mikołów)
  1. Joanna Wajda, Varena – opowiadanie: Wyprać niebo z szarych chmur (Gimnazjum nr 2, Dąbrowa Tarnowska)
  1. Julia Kiszewska, bez godła – opowiadanie: (Wy)grane życie (Społeczne Gimnazjum Stowarzyszenia Edukacyjnego, Gorzów Wielkopolski)
  1. Katarzyna Pazura, Skoczek, wiersz: Cytryna (Stoczek Łukowski)
  1. Małgorzata Sobkiewicz, Gosix – wiersz: Wiem? (Gimnazjum nr 5, Stalowa Wola)
  1. Julia Perzyńska-Wydrych, Yuiko Nano – wiersz: skradzione szczęście (Szczecin)
  1. Paulina Piotrowska, Crooked Mind – opowiadanie: Game over/Gra skończona (Publiczne Gimnazjum, Rogoźnik)
  1. Ellen Kuźma, Ellen Art. – wiersz: Sroka (Gimnazjum nr 38, Bydgoszcz)
  1. Edyta Walczyk, Edyt – opowiadanie: Sprytne podejście (Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r., Stanisławów Pierwszy)
  1. Paulina Grzesiak, Koniczynka – opowiadanie: Uwierzyć (Gimnazjum, Brzeźnica)
  1. Anastazja Wojtas, Kropka – opowiadanie: Przyjaciel (Gimnazjum. Brzeźnica)
  1. Wiktoria Kowalczyk, Wiki – opowiadanie: Zamiana (Gimnazjum Publiczne nr 3, Czechowice-Dziedzice)
  1. Natalia Gąsior, Nati – opowiadanie: Silna, niezależna, odważna… (Gimnazjum nr 32, Kraków)
  1. Zuzanna Borowska, Morinella – opowiadanie: Być szczęśliwym (Bielsko-Biała)
  1. Nina Sikorska, Stokrotka – opowiadanie: Metafora (POSSP, Bielsko-Biała)
  1. Julia Grzeszek, Alex – opowiadanie: Kształt twojego głosu (Gimnazjum nr 2, Godziszka)
  1. Ewelina Janik, Awario – opowiadanie: Blizna w sercu (Gimnazjum nr 2, Godziszka)
  1. Aleksandra Szabaciuk, Modrooka – opowiadanie: Głód (Gimnazjum nr 3, Międzyrzec Podlaski)
  1. Julia Łaskawiec, haftka – wiersz: porządki (Gimnazjum nr 3, Międzyrzec Podlaski)
  1. Anna Szczygieł, szczygłowa – opowiadanie: W poszukiwaniu wody (Publiczne Gimnazjum nr 7, Wałbrzych)
  1. Natalia Grobelny, Temari Natasha – opowiadanie: Najważniejszy… (Zespół Szkół nr 4, Rzeszów)
  1. Emilia Ćwierz, Europa – wiersz: Biedronki bez kropek (Olszowice)
  1. Patrycja Duraj, Kaze – opowiadanie: Momenty (Dwujęzyczne Gimnazjum im. Kopalińskiego, Bielsko-Biała).

 

Uczniowie szkół średnich –

  1. Justyna Maria Szymczyk, Saudade – wiersz: ***(w byciu zebrą…) (Stara Wieś)
  1. Anna Zborowska, Gnosis – wiersz: ***(Tęsknię za jesienią…) (Załom)
  1. Alicja Kuś, Ysanne – wiersz: Herbata (I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, Bielsko-Biała)
  1. Aleksandra Drwal, olcia – wiersz: 4/4 (II Liceum Ogólnokształcące im. A. Asnyka, Bielsko-Biała)
  1. Katarzyna Krysa, Magnolia – wiersz: Oddam partię (II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego, Jasło)
  1. Marta Szymańska, Moire, wiersz: ***(Przepraszam…) (II Liceum Ogólnokształcące, Poznań)
  1. Aleksandra Ślusarz, Olla – opowiadanie: Najważniejszy jest optymizm (I Liceum Ogólnokształcące, Sucha Beskidzka)
  1. Karolina Malaga, Carrie – opowiadanie: Ułaskawienie (I Liceum Ogólnokształcące, Sucha Beskidzka)
  1. Natalia Zofia Szwarc, Mimoza – wiersz: Jeszcze jedno świadectwo z XXI wieku (II Liceum Ogólnokształcące, Kielce)
  1. Weronika Pytlarz, Wers – wiersz: W tym miesiącu (MDK „Iskra”, Piła)
  1. Adrianna Siwik, Alarm – opowiadanie: Oddychaj! (I Liceum Ogólnokształcące, Wadowice)
  1. Emilia Miodońska, Pan Miodek – opowiadanie: Chwilo, trwaj! (I Liceum Ogólnokształcące, Wadowice)
  1. Paulina Seneszyn, Lea – opowiadanie: Zostać na lodzie (I Liceum Ogólnokształcące, Wadowice)
  1. Aleksandra Uracz, Audrey – wiersz: Głupcy (I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego, Dąbrowa Górnicza)
  1. Karolina Sowa, Rumpelsztyk – opowiadanie: Pierścionek z rubinem (Zespół Szkół im. Wyszyńskiego, Dynów)
  1. Magdalena Dziedzic, Freddie – opowiadanie: Świtaniec (I Liceum Ogólnokształcące, Żywiec)
  1. Justyna Szczotka, Le Paix – opowiadanie: Mały ptaszek (XVII Liceum Ogólnokształcące, Kraków)
  1. Patryk Warchoł, Feniks, opowiadanie: I dalej nie było już niczego (Promnik)
  1. Natalia Bieńkowska, Natka – opowiadanie: ***(Las był ciemny…) (V Liceum Ogólnokształcące, Bielsko-Biała)
  1. Laura Chuchla, Słowo – wiersz: Nie byliśmy wyjątkowi (Klub Literacki „Pegazik”, Piła)
  1. Dominik Wieczorek, Pan Poranek – opowiadanie: Princess blues (Katowice)
  1. Katarzyna Szczepańska, bez godła – opowiadanie: Antoni(na) (II Liceum Ogólnokształcące, Tychy)
  1. Julia Frąckowiak, Julfr – opowiadanie: Jak stałam się pomnikiem w muzeum? Mój tren (Kościan)
  1. Natalia Kozłowska, Hela 1256 – opowiadanie: Trzy kroki (Częstochowa)
  1. Michalina Bertram, M. Bertram – opowiadanie: O dwa palce (Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej, Kielce)
  1. Kacper Palonek-Kozdęba, Rutherford – opowiadanie: Maki (Wieliczka)
  1. Dominika Jabłońska, SamiWiecieKto – opowiadanie: Chleb powszedni (III Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida, Zamość)
  1. Katarzyna Lejkowska, Katrin – opowiadanie: Opowiadanie (Biblioteka Centrum Kultury Wejherowo, Gościcino)
  1. Agata Zając, Zakaż – wiersz: Kanon piękna tego wieku (Łękawica)
  1. Katarzyna Więzik, Wezi – proza: Krótka rozprawa nt. ludzkiej nieumyślności (Łodygowice)
  1. Karolina Kręcioch, Carol – opowiadanie: Kiedy obudziła się rano (V Liceum Ogólnokształcące, Bielsko-Biała)
  1. Marianna Janikowska, truflamamaki – wiersz: braki (III Liceum Ogólnokształcące, Wrocław)
  1. Julia Błaszczyk, wafel teatralny – wiersz: Fusy po kawie (III Liceum Ogólnokształcące, Wrocław)
  1. Maria Pastwa, Alef Zero – wiersz: majowe aevum (III Liceum Ogólnokształcące, Wrocław)
  1. Maria Burzyńska, Hybdzideb – wiersz: Dwa minus dwa (III Liceum Ogólnokształcące, Wrocław)
  1. Oliwia Marcelina Kunegunda Piątek, Różowy słonecznik – wiersz: ***(Jeden z tych dni…) (III Liceum Ogólnokształcące, Wrocław)
  1. Karol Knapiński, Odi_Lasso – wiersz: XVII (III Liceum Ogólnokształcące, Wrocław)
  1. Jakub Kaczmarek, Zużyty i przeżarty – ***(Normalność…) (III Liceum Ogólnokształcące, Wrocław)
  1. Małgorzata Maciejewska, Panna z mokrą głową – wiersze: Haiku I – V (III Liceum Ogólnokształcące, Wrocław)
  1. Magdalena Stępień, Mony – opowiadanie: O tej, która odebrała wiośnie jej barwy (Zespół Szkól nr 2, Opatów).

Jurorzy wyrażają zadowolenie z powodu imponującej, jak zawsze, „lipowej” geografii. Młodzi autorzy nadesłali bowiem teksty ze wszystkich województw, zarówno z małych
miejscowości (m.in. Bolszewa, Dobczyc, Jasła, Krasocina, Lipnicy Murowanej, Międzyrzeca Podlaskiego, Milówki, Nowej Rudy, Rędzin, Ścinawy, Witkowa), jak i z dużych ośrodków
miejskich (Bydgoszczy, Katowic, Kielc, Krakowa, Opola, Piły, Szczecina, Warszawy, Wrocławia itp.).

Wybrane do druku wiersze charakteryzuje z reguły poetycka, dziecięca świeżość, co stanowi o wartości utworów. Od kilku lat bardzo wysoki i wiele obiecujący jest poziom dzieł
prozatorskich nadsyłanych na „Lipę”. Jurorzy długo zastanawiali się nad wyborem stosownych opowiadań, gdyż nawet wśród tekstów niezakwalifikowanych do druku w „lipowej”
antologii można znaleźć bardzo dobre fragmenty. Niepokój budzi natomiast zmniejszająca się z roku na rok ilość tekstów (przede wszystkim wierszy) inspirowanych przyrodą.
Wygląda na to, że młodzi ludzie przebywają już głównie w świecie znaków kulturowych, a nie naturalnych.

 

Tomasz Jastrun – przewodniczący

Jan Picheta

Juliusz Wątroba

Irena Edelman – sekretarz

 

PROSIMY O POTWIERDZENIE UCZESTNICTWA W FINALE LIPY 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *