22 lipca 2024

wyniki XXIV Ogólnopolskiego I XXXVIII Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA’ 2020 pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej

WYNIKI XXIV OGÓLNOPOLSKIEGO i XXXVIII WOJEWÓDZKIEGO PRZEGLĄDU DZIECIĘCEJ i MŁODZIEŻOWEJ TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ LIPA 2020 POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ

Protokół jury XXIV Ogólnopolskiego I XXXVIII Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA’ 2020 pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej

Jury XXXVIII Wojewódzkiego i XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA’ 2020 pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej ma zaszczyt poinformować, że w tegorocznym przeglądzie wzięło udział 290 autorów z całej Polski, którzy nadesłali 745 utworów. 181 uczniów szkół podstawowych nadesłało 441 utworów. 109 uczniów szkół średnich zaprezentowało 304 prace.

Po zapoznaniu się z wszystkimi utworami – jury w składzie: Tomasz Jastrun (przewodniczący), Jan Picheta, Juliusz Wątroba, Irena Edelman (sekretarz) postanowiło uhonorować drukiem w „lipowym” almanachu tradycyjnie teksty stu autorów, którzy wyróżnili się świeżością odbioru rzeczywistości – zwłaszcza w poezji, solidnym – jak na młodych twórców – warsztatem literackim lub nawet ujawnieniem własnej wizji świata przedstawionego w utworze. Pandemiczny wirus zdezorganizował szkolne życie literackie w dotąd bardzo silnych „lipowych” ośrodkach jak Zakopane, Wrocław, Żywiec czy przede wszystkim Bielsko-Biała, skąd nadesłano bardzo znikomą ilość tekstów. Tym niemniej geografia „Lipy” nadal jest imponująca. Przesyłają teksty dzieci i młodzież z dużych ośrodków jak Warszawa, Szczecin, Katowice, Kraków, Lublin, Bydgoszcz, Poznań, Elbląg czy Rzeszów. Wspaniałe prace ślą również młodzi adepci pióra z tak małych miejscowości jak Międzyrzecz czy Międzyrzec Podlaski, Sokołów Małopolski lub Sokołów Podlaski, Szarwark, Bolesław, Godziszka, Ryczów czy Luzino, Wiślica, Siepietnica i Cienciska.

Jury wyraża zadowolenie z powodu szybkiej, a czasem nawet błyskotliwej reakcji wielu młodych autorów na wydarzenia współczesności (pandemiczna aberracja życia społecznego). Niestety jurorzy muszą wyrazić także żal z powodu nadesłania znacznie mniejszej ilości prac niż zazwyczaj. Najpewniej było to spowodowane wielorakimi trudnościami, z jakimi boryka się polska oświata w „dobie pandemicznych rządów”. Od kilku lat niestety brak tekstów, które świadczą o obcowaniu młodych ludzi z przyrodą. Wygląda to tak, jakby większość dzieci i młodzieży nie miała w ogóle kontaktu z naturą lub też przeżyć związanych z jej cudownościami nie potrafiła zarejestrować w sposób literacki.

Na szczęście na „Lipę” nadal dociera wiele bardzo dobrych tekstów i mniejsza ich ilość ciągle gwarantuje znakomitą jakość naszej, prawie już czterdziestoletniej imprezy!

Jury:
Tomasz Jastrun (przewodniczący)
Jan Picheta
Juliusz Wątroba
Irena Edelman (sekretarz)

 

Laureaci „Lipy’ 2020”

Poniżej kolejny numer w spisie laureatów, imię i nazwisko autora, miejsce zamieszkania, godło oraz tytuł nagrodzonego utworu:



Uczniowie szkół podstawowych:

  1. Marika Pytlarz z Piły, Owca, wiersz „Niepamięć”,
  2. Aleksandra Filipowicz z Polkowic, Olafka, „Opowiadanie o zwykłym górniku…”,
  3. Amelia Wojrach z Międzyrzeca Podlaskiego, Luna, wiersz „Przed Wigilią”,
  4. Małgorzata Chodyka z Międzyrzeca Podlaskiego, Mał-Goś, wiersz „Wiosna 2020”,
  5. Michał Chodyka z Międzyrzeca Podlaskiego, Heroero, wiersz * * * (Długo myślałem…),
  6. Ewelina Matejko z Tłuśćca k. Międzyrzeca Podlaskiego, Szalony zmysł, „Haiku”,
  7. Klaudia Żurawska z Szarwarku, Claudia, proza „Koronadziennik”,
  8. Emilia Marciniak z Szarwarku, Em, proza „Dwa wirusy”,
  9. Mikołaj Jan Siedlanowski z Międzyrzeca Podlaskiego, Miki 2007 MP, limeryk „Pewien Polak z Międzyrzeca…”
  10. Jakub Fudała z Warszawy, Boski Alejandro, proza „Vincenzo”,
  11. Zuzanna Rybarczyk z Warszawy, Ryba, proza * * * (Londyn…),
  12. Julian Kowalski z Lublina, Kowal, proza „Toksyczne motyle”,
  13. Weronika Zofia Brzana z Lublina, Brzana, proza „Spotkanie z Deszczówką”,
  14. Bartosz Kozak z Gliwic, KOZBAR, wiersz „Bezpieczny świat”,
  15. Julia Parafiniuk z Międzyrzeca Podlaskiego, Śmieszka, wiersz „Herbatka codzienna”,
  16. Zofia Pichlak z Bolesławia, Fija, wiersz „Nostalgia…”
  17. Martyna Pichlak z Bolesławia, Marti, wiersz „Pieśń o miłości”,
  18. Franciszek Słowiak z Ryczowa, Pan-Demiak, limeryk „Przyrody przygody”,
  19. Anna Węgrzyniak ze Sławacinka Nowego k. Białej Podlaskiej, Ania, proza „Za późno”,
  20. Aleksandra Miller z Jasła, Lola 0142, proza „Pasja kontra rodzice”,
  21. Lena Urbaniak z Radomska, Lunau123, proza „Jest jeszcze czas”,
  22. Anna Siłka z Międzyrzeca Podlaskiego, Bunkier, wiersz „Gruszka”,
  23. Maciej Keller z Luzina, MacK, proza „Autoportret”,
  24. Julia Wojciuch z Godziszki, Green, proza „Tutusie”,
  25. Stanisław Englert z Czechowic-Dziedzic, Stanley, proza „Piątek 13-go”,
  26. Marta Dyrda z Czechowic-Dziedzic, Marta, proza „Bądź wolna”,
  27. Aleksandra Bednarz z Wiślicy k. Skoczowa, Kwiaciarka, proza „Gruby Teodor”,
  28. Wiktoria Boniecka z Hrubieszowa, Detlef, proza „Baba z magla”,
  29. Nikola Wojtusiak z Bielska-Białej, Little nix 2008, wiersz „Konstytucja”,
  30. Gabriela Wcisło z Sokołowa Małopolskiego, Gabi11-KO, proza „Towarzyszka życia”,
  31. Barbara Kotula z Piły, Puszek, wiersz „Okno”,
  32. Anna Cybart z Piotrkowa Trybunalskiego, Luna, tryptyk „Haiku”,
  33. Emilia Pospieszny z Rzeszowa, MIK, proza „Nic nie jest tym, czym się wydaje”,
  34. Andrzej Ossowski z Brzezia k. Zabierzowa, Knifir, proza „Strzykawka”,
  35. Wiktoria Kozłowska ze Słomkowa Mokrego k. Wróblewa, Koziołeq, proza „Uratować tysiące…”,
  36. Emilia Bielaska z Mielca, Lilka, wiersz „Życie”,
  37. Jan Kocot z Bytomia, Zein, proza „Boże Narodzenie 1942”,
  38. Maja Stanclik z Buczkowic, Hikari, proza „Bunt IV kręgu”,
  39. Zofia Piasecka z Mielca, Piasek, proza „Dziennik”,
  40. Olga Pytasz z Dąbrowy Górniczej, Silver, wiersz „Naiwne pytania”,
  41. Nel Dąbrowska z Katowic, Mrs Benedict, wiersz „fragment”,
  42. Gaja Bochyńska z Katowic, Gwarek, proza „Głos w ciszy”,
  43. Agata Chmielarz z Katowic, Wilczyca, proza „Szafirek”,
  44. Aleksandra Kocot z Bytomia, ANTA, wiersz * * * (krzyk serca…), proza „Katharsis”,
  45. Olga Skrzeczowska z Piekoszowa, Helga, proza „Spotkanie po latach”,
  46. Szymon Błoński z Tychów, Szymek, proza „Starożytni”,
  47. Michalina Ryńska z Jędrzejowa, Michelle, proza „Pogoda ducha”,
  48. Oliwia Szymaniak z Sokołowa Podlaskiego, Atena, proza „Telefon do mamy”,
  49. Jakub Krok z Węgrzec Wielkich k. Wieliczki, Krokis, proza „Dzień z życia”,
  50. Aleksandra Krystian z Ryczowa, Kora, proza „Pudełko z różową kokardą”,
  51. Karolina Królak z Sokołowa Podlaskiego, Elizabeth Blossom, proza „Pandemia”,
  52. Grzegorz Sobkiewicz ze Stalowej Woli, Grechut, wiersz „Nie chcę”,
  53. Małgorzata Wierzchałek z Rudy Śląskiej, MK, proza „Mała księżniczka”,
  54. Emilia Albertusiak z Katowic, Serafin, wiersz „nikt nie dogoni…”,
  55. Amelia Iwan z Rudy Śląskiej, Przyjaciel, proza „Warto”,
  56. Magdalena Wyszomirska z Bielska-Białej, Eulalia, proza „Fajny gość”.


Uczniowie szkół średnich:

  1. Wiktoria Pytlarz z Piły, Róża, wiersz „Szklany obraz”,
  2. Natalia Gontarczyk z Grodziska Mazowieckiego, G.N.Luduk, poezja „Wiersze i demony”,
  3. Julia Żurek z Nowego Wiśnicza, Avocado, proza * * * (Dzień pierwszy…),
  4. Magdalena Bąk z Andrychowa, Rose, wiersz „Uległość”,
  5. Dorota Harężlak z Andrychowa, Juliusz, proza „Zwierciadło”,
  6. Kinga Suchanek z Andrychowa, Sunga, proza „Człowiek? Odpada”,
  7. Oliwia Lejman z Wejherowa, Czarna Oliwka, proza „Strunki nie było…”,
  8. Kornelia Jakszta z Roszczyc k. Wicka, Saudade, wiersz „ołów”,
  9. Liwia Karakula z Sokołowa Podlaskiego, Astrea, wiersz „Z czasem”,
  10. Hanna Gołąb z Bolesławia, Fatamorgana, wiersz „Obecność”,
  11. Julia Opiłowska z Piły, Saficzna, Patetyczna, wiersz „Modlitwa matki”,
  12. Jan Konrad Klein z Bibic k. Zielonek, Grobowczyk, proza „Wiersz”,
  13. Dagmara Szopińska z Będzina, Freya, wiersz „Nowoczesny świat”,
  14. Katarzyna Owczarek z Myjomic k. Kępna, Helianthus, proza „Metanoja”,
  15. Magdalena Fila z Jasła, Madi, wiersz „Pauza”,
  16. Kaja Hatłas z Oświęcimia, E. Vogler, wiersz „Palma”,
  17. Ada Galant z Lublina, Sofia, wiersz „Szklani ludzie”,
  18. Patrycja Wykrent z Kęt, Gigi, wiersz „Nie uciekaj”,
  19. Wiktoria Pichola z Elbląga, Róża bez kolców, wiersz „Choroba dzisiejszych czasów”,
  20. Katarzyna Krzykawska z Krakowa, Melodia, proza „Ona”,
  21. Dominika Kraska z Sokołowa Podlaskiego, Zdefiniowane, proza „Młodym trzeba mecenatu”,
  22. Małgorzata Kleiber z Wir k. Poznania, Julianna, wiersz „Rutyna”,
  23. Wiktoria Olejniczak z Lusówka k. Poznania, TAD, wiersz „Dłonie”,
  24. Joanna Szymyślik z Poznania, KORE, wiersz „Drobne zmiany”,
  25. Zofia Pankowska z Cienciska k. Strzelna, Emma, proza „Winiarnia ze szkła”,
  26. Patrycja Wikaryczak ze Strzelna, Pati, wiersz „Podobno”,
  27. Paulina Orzeł z Kaniowa, Melomanka, proza „Kwas chlebowy”,
  28. Małgorzata Sobkiewicz ze Stalowej Woli, Gosix, wiersz „Jak tu być dorosłym…”,
  29. Agata Kankowska z Luzina, Agataka, wiersz „Miejsce, które kocham”,
  30. Olga Różańska z Andrychowa, Cor Cordium, wiersz „Wszechświat”,
  31. Julia Rojek z Międzyrzecza, Juliusz, proza „A co by było, gdyby…”,
  32. Marta Świetlicka z Bielska-Białej, Sindar, wiersz „Strach”,
  33. Monika Gurak z Nowej Wsi k. Pruszkowa, Ołówek, proza „Księgarnia na rogu”,
  34. Marcin Płonka z Wadowic, cin, proza „Dzień drogi”,
  35. Sara Piekut z Wadowic, Nieodwracalnie, proza „Tak blisko”,
  36. Dominika Kocot z Wadowic, Kopciuszek, proza „Trzy słowiki”,
  37. Jagoda Burekowska z Czarnochowic k. Wieliczki, Nieustraszona, proza „Korespondencja życia”,
  38. Patrycja Gotfryd z Siepietnicy k. Biecza, Virago, proza „Światła naszych dusz”,
  39. Ellen Kuźma z Bydgoszczy, EllenArt, wiersz „Titanic”,
  40. Maciej Szkróbka z Katowic, Wawrzyniec Banasiewicz, wiersz „Czekając na świt”,
  41. Weronika Julia Wieczorkowska z Kutna, Imjustheneon, wiersz „Jak skutecznie jajko”,
  42. Wiktoria Nowakowska z Wałbrzycha, Cichy Kruk, proza „Świat się zmienia”,
  43. Julia Perzyńska-Wydrych ze Szczecina, Yuiko Nano, wiersz „konfesjonał”,
  44. Alicja Stopkowicz z Krosna, Przymrozek, proza „Schody…”