21 lipca 2024

„Viva Flamenco!” Koncert Małej Akademii Jazzu 14 XI 2019

Na dzisiejszy koncert w ramach Małej Akademii Jazzu zaprosiliśmy Michała Czachowskiego – wirtuoza gitary flamenco, sitaru oraz innych egzotycznych instrumentów, który zabrał nas w porywającą podróż z Indii wprost do Hiszpanii.

Koncert rozpoczęła prezentacja instrumentu, który narodził się w jednej z najstarszych kultur świata –Indiach, niemal 800 lat temu. Sitar, bo o nim mowa, to cudownie, egzotycznie brzmiący rodzaj gitary, której pudło rezonansowe wykonane jest z dyni, a na drewnianym półokrągłym gryfie rozpostartych jest aż 20 strun. Wyjątkowe brzmienie sitaru sprawiło, że na chwilę mogliśmy przenieść się w świat indyjskich maharadżów i księżniczek.

Gitarzysta zabrał nas następnie do Andaluzji – kolebki muzyki flamenco, która jest najpopularniejszym i najbardziej lubianym gatunkiem muzyki etnicznej na świecie. Ta powstała na początku XIX w. muzyka jest niezwykle ekspresyjna, przywodzi na myśl gorące hiszpańskie rytmy, śpiew i taniec.

Dzieci miały okazję poznać ponadto cajón – afrykański instrument perkusyjny przypominający skrzynię, wavedrum – najmłodszy instrument perkusyjny, deszczowy patyk – bambusowy instrument wypełniony nasionami papai przepięknie naśladujący odgłos deszczu, drumlę, czy flet nosowy, na którym gra się używając nosa, a nie ust.

Niektóre z prezentowanych instrumentów dzieci miały okazję usłyszeć po raz pierwszy, nie kryjąc zaciekawienia. Z sali padały pytania do prowadzącego, nie zabrakło oklasków i hiszpańskich okrzyków „OLEi!”.

W grudniu zapraszamy na kolejny koncert w ramach Małej Akademii Jazzu. Tym razem wystąpi wokalistka Katarzyna Puma Piasecka, przybliżając współczesną muzykę rozrywkową.

Zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół i przedszkoli. Dysponujemy wolnymi miejscami na koncert o godz. 10.00.