18 września 2024

„TROMBITA I PRZYJACIELE” KONCERT MUZYKI POWAŻNEJ Z MISIEM 10 I 2020

Dzisiejszy Koncert Muzyki Poważnej z Misiem upłynął pod znakiem ludowych tradycji i dawnych pasterskich instrumentów. Gościem spotkania, które jak zwykle prowadził pan Franciszek Borysowicz, była grająca na fletach świata pani Katarzyna Gacek–Duda – obecnie doktorantka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie ambasadorki polskiej kultury na całym świecie – Marii Pomianowskiej. W 2019 roku nominowana w plebiscycie Osobowość Roku 2018 przez kapitułę Gazety Krakowskiej i Dziennika Zachodniego za „cudowny przekaz muzyki ludowej i propagowanie fletów całego świata”. Pani Katarzyna podczas dzisiejszego koncertu przybliżała dzieciom tradycje i kulturę Beskidu.

Uczestniczące w koncercie dzieci zainteresował wyjątkowo odświętny tradycyjny strój wokalistki i instrumentalistki składający się z czepca, kabotka, spódnicy i kierpiec. Jest to strój używany podczas specjalnych uroczystości jak na przykład zaślubiny, a czepiec noszony na głowie oznacza, że nosząca go kobieta jest zamężna (panny noszą warkocze).

Pierwszym zaprezentowanym instrumentem była trombita – pasterska trąba wydająca przyjemnie głęboki, niski dźwięk. Historia trombity sięga czasów, gdy pasterze wypasali w górach owce i potrzebowali narzędzi, by odstraszać zwierzynę zagrażającą swoim stadom. Podobne zastosowanie miał również zakrzywiony róg pasterski – znacznie zgrabniejszy i poręczniejszy od trombit, które mogły sięgać kilku metrów.

Dla odmiany dzieci poznały i mogły usłyszeć brzmienie bardzo małego instrumentu, mieszczącej się w dłoni glinianej okaryny. Za jej pomocą można naśladować odgłosy ptaków – sowy czy kukułki. Maluchy mogły poznać również inne pasterskie instrumenty: zbyrcok – pasterski dzwonek, podwójny flet, a także z ludowy instrument słowacki – fujarę.

Spotkaniu towarzyszył jak zwykle radosny nastrój i spontaniczne reakcje małych słuchaczy.

Uczestnicy koncertu odśpiewali wspólnie znaną pastorałkę „Dnia jednego o północy”, a koncert zakończył sygnał na rogu pasterskim.

W lutym zapraszamy na koncert zatytułowany „Hejnałowy instrument”.