Ogłoszenie wyników Przeglądu „Lipa” 2018

Protokół jury z dnia 23 VIII 2018 r. 

Jury XXXVI Wojewódzkiego i XXII Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA’ 2018 pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej ogłasza,
że w tegorocznym przeglądzie wzięło udział 550 autorów z całej Polski, którzy nadesłali 1311 tekstów. 260 uczniów ze szkół podstawowych nadesłało 620 tekstów, 179 gimnazjalistów przesłało 392 utwory, a 111 uczniów szkół średnich – 299 prac. Po zapoznaniu się z wszystkimi utworami jury w składzie: Tomasz Jastrun (przewodniczący), Jan Picheta, Juliusz Wątroba, Irena Edelman (sekretarz) postanowiło uhonorować drukiem w „lipowym” almanachu tradycyjnie sto tekstów stu autorów, który wyróżnili się oryginalnym spojrzeniem na rzeczywistość, obiecującym warsztatem poetyckim czy prozatorskim lub też nawet stworzeniem własnego świata literackiego. Oto ich numer w spisie autorów, imiona, nazwiska oraz godło i tytuł nagrodzonego utworu.

Uczniowie szkół podstawowych (34 laureatów):

3.       Aleksandra Kocot, Oleńka, opowiadanie „Pójdę z tobą, mój Aniele”,
38.    Maciej Keller, MacK, wiersz „Zaczarowane farby”,
47.    Marika Pytlarz, Owca, wiersz „Sam sobie”,
52.    Aleksandra Rozkrut, Olaro, wiersz „Koniec i początek”,
61.    Szymon Błoński, Łowca, opowiadanie „Łowca Stworów (nie) Codziennych,
84.   Antonina Jaworska, Tosia, wiersz „Rzeka słów”,
105. Antonina Kopka, Anina, wiersz „zachód o świcie”,
111. Amelia Wojrach, Luna, wiersz „Limeryk o niegrzecznej chmurce”,
112. Adrianna Domańska, AdrJanna, za prozę „O tym jak mama uratowała gwiazdę z nieba…”,
144. Nikola Wojtusiak, NIKI2008, wiersz „Wirtualni”,
173. Nel Dąbrowska, Nelly, opowiadanie „Niewidzialne skrzydła”,
184. Sara Chrast, Miri, wiersz * * * (miłości moja…),
204. Grzegorz Sobkiewicz, Grechut, wiersz „Zazdrość”,
223. Barbara Siłka, Gredi Blue, wiersz * * * (O smutku trudno pisać…),
224. Michał Chodyka, Heroero, opowiadanie „Życie to nie gra”,
244. Magdalena Fila, Madi, wiersz „Bez”,
262. Dominika Chromińska, Demon, wiersz „Miłość”,
277. Katarzyna Lemańska, Nietoperz, wiersz „Wierzę”,
282. Kacper Klonowski, Kacper, opowiadanie „Siła miłości”,
283. Malwina Filbrandt, Wilk, opowiadanie „Pod wiatr…”,
314. Marcel Domański, Piernik, proza „Okrutny Czerwony Kapturek”,
321. Kinga Stadnik, Dziewczynka ze Wschodu, wiersz * * * (Na łące…),
334. Adrianna Gilek, Asteya, wiersz „Szkolny sekret”,
341. Martyna Kwapisiewicz , Marty, opowiadanie „Strach ma wielkie oczy”,
342. Olga Pytasz, Skierka, opowiadanie „Totalne zapotworzenie”,
424. Lena Gomuła, Siostra, proza poet. „Morska chwila”,
430. Maja Zielińska, Maja, opowiadanie „Stary zegar”,
435. Magdalena Oksińska, Colorado, wiersz „Gapa”,
438. Zuzanna Otrębska, Taki Nikt, opowiadanie „Kujonka”,
493. Natalia Majewska, Poranek, wiersz „Spotkania”,
501. Weronika Drewniak, Natalie Portman, wiersz „Cała prawda”,
513. Iga Wilczyńska, Rude warkocze, opowiadanie „Odmieniec”,
516. Lena Urbaniak, Luna 19740, opowiadanie „Dla mojej babci”,
531. Kinga Kloskowska, Poetka, wiersz * * * (Trzymała początek życia.).

 

Uczniowie gimnazjów (34 laureatów):

31.    Maria Tkacz, Biała Róża, wiersz „Przez okna”,
48.   Klaudyna Krukowska, Księżyc, wiersz „Kawa”,
49.   Agata Mindykowska, Cicha, wiersz „Zbawiciel”,
67.   Ellen Kuźma, EllenArt, wiersz „berlińskie niebo”,
73.   Marcin Marekwica, Kardamon, wiersz „Takie narzędzie”,
129. Maja Horak, Storczyk, opowiadanie „Dzień żółwia”,
230. Julia Biela, cupcake, opowiadanie „Marsz śmierci”,
231. Julia Żurek, Awokado, opowiadanie „Sąsiad spod 3B”,
293. Julia Krupa, Kszyk, opowiadanie „W półmroku”,
306. Katarzyna Oleksiuk, Hellia, wiersz * * * (Zastrzegli, że to dla naszego dobra…),
308. Zofia Muszyńska, Undertaker, opowiadanie „Pożeracz serc”,
326. Wiktoria Pindel, Sokka, wiersz „Nacja biało-biała”,
331. Emilia Targosz, 4rtyzm, wiersz „Boję się”,
347. Paulina Piotrowska, Peperazzi, opowiadanie „Brak danych”,
354. Agata Kankowska, Biolożka, opowiadanie „Kalorie”,
355. Julia Perzyńska-Wydrych, YuikoNano, wiersz „ostrzegałam”,
357. Magdalena Polak, PaniP, opowiadanie „Dwa iryski”,
358. Dominika Fryt, Frytka, opowiadanie „Żywy ogród”,
362. Beata Hrabia, Jakgdybynic, wiersz * * * (Samotność przytłacza mnie tak…),
369. Agata Krzaczek, czerń, opowiadanie „Lipa”,
376. Julia Domżoł, Domiś, opowiadanie „Oszukany Anioł”,
377. Martyna Pająk, Żuczek, opowiadanie „Ideał”,
391. Magdalena Magdziarz, em, opowiadanie „Słowa, które nic nie znaczą”,
400. Julia Kowalska, Kowal, opowiadanie „Spisane w maju 1996 r.”,
451. Michał Armata, Jack Frost, opowiadanie „Miejsca tuż za horyzontem”,
455. Ada Galant, Sophia, wiersz „Irysy”,
456. Iga Świerżewska, Świerszcz, wiersz „Na końcu świata”,
457. Julia Łaskawiec, haftka, opowiadanie „Wolność”,
460. Marta Świetlicka, Coco, opowiadanie * * * (– Sebastianie!…),
466. Zuzanna Starowicz, Zoe Sweven, wiersz „Wszystko na niby”,
467. Helena Chwierut, Ellen Root, opowiadanie „Dzieło”,
519. Karolina Tomaszewska, Kobra, opowiadanie „Stwórczy sen”,
527. Kornelia Jakszta, Nella, opowiadanie „Bezimienni”,
533. Natalia Kokowska, Imponderabilia, wiersz „Herbata”.

 

Uczniowie szkół średnich (32 laureatów):

43.   Karolina Chrabąszcz, Annabell, opowiadanie „Endorfina”,
82.   Zuzanna Mieszczak, Bilauta, wiersz * * * (dzwonisz do mnie…),
107. Bartosz Korcz, 36ekspozycji, opowiadanie * * * (Mieszkał w małym miasteczku…),
108. Paulina Pękala, Ponka, opowiadanie „Śpisz?”,
124. Karolina Malaga, Carrie, wiersz „Poszukiwana”,
127. Patrycja Klimasara, Pati, opowiadanie „Talitha cumi”,
152. Maciej Henryk Modzelewski, Maciejka 18, wiersz „Koszmar pana C.”,
180. Justyna Liszka, Gallifrey, opowiadanie „Ludzkie domino”,
181. Paulina Oleś, Liwia, wiersz * * * (Jestem…),
183. Krzysztof Bizoń, Marnid, opowiadanie „Satysfakcja”,
198. Kamila Kobak, Likelilies, opowiadanie „Środek ciemnego lasu”,
266. Marta Ochman, Columbo, opowiadanie „Spowiedź”,
267. Julia Byrska, Lulka, opowiadanie „Błąd Systemu”,
270. Emilia Miodońska, uwięziona, opowiadanie „Głosy”,
292. Marek Michał Kiełpinski, Bromberg, opowiadanie „Co dalej?”,
298. Aleksandra Szczypkowska, cukierkowaola, opowiadanie * * * (Patrzę na moją torbę z ubraniami…),
324. Michalina Bertram, M.J., opowiadanie „Dyskusja”,
332. Agata Zając, Zażak, wiersz „Dziewczyna, która wyszła z obrazu”,
340. Justyna Szczotka, LaPaix, opowiadanie „Podcięte skrzydła”,
425. Małgorzata Maciejewska, Panna z mokrą głową, wiersz „orwellowska rzeczywistość”,
458. Michalina Kruszyńska, Symfonia, opowiadanie „Obecność gwiazdy”,
459. Kacper Palonek-Kozdęba, Rutherford, opowiadanie „On”,
486. Anna Maria Brzezińska, Szczur, opowiadanie „Mysz”,
490. Jan Skoumal, Paderewski, opowiadanie „Altowiolista z poddasza”,
492. Patryk Warchoł, Feniks, opowiadanie „Mezalians osobisty”,
495. Anna Witzling, Podmiot liryczny, wiersz „To nie jest ironia”,
521. Julia Stryszewska, Tadeusz, wiersz „Klamka z paznokcia”,
523. Oliwia Marcelina Kunegunda Piątek, Irydion, wiersz „Wystarczy”,
536. Zuzanna Borowska, Morinella, opowiadanie „Studium przypadku”,
537. Aleksander Krzyżanowski, AKAT, opowiadanie „Ojczyzna”,
547. Nina Sikorska, FALA, opowiadanie „Stowarzyszenie trufli, mahoniu i aksamitu”,
548. Natalia Zofia Szwarc, Kofi, wiersz „kąty”.

Jury wyraża zadowolenie, że w przeglądzie uczestniczyli autorzy z wszystkich województw, zarówno z małych miast i wsi (m.in. z Banina, Baniochy, Barcina, Brzeźnicy, Czerska, Dobczyc, Gościcina, Górek Wielkich, Jasła, Jełowej, Krzeszowic, Kwidzyna, Lądka-Zdroju, Lęborka, Luzina, Łomnicy, Łosic, Łubnian, Manowa, Międzyrzeca Podl., Mikołowa, Mysłakowic, Piekoszowa, Rędzin, Ryjewa, Starogardu Gdańskiego, Ścinawy czy Zgorzelca, Żyrzyna czy Żywca), jak i z dużych ośrodków miejskich (np. z Bydgoszczy, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Piły, Szczecina, Torunia, Warszawy czy Wrocławia).

Jurorzy przyjmują z satysfakcją niezmiennie wysoki poziom przeglądu. Powoduje to, że bardzo trudno wybrać nawet stu laureatów, zwłaszcza w kategorii prozy, do „lipowego” almanachu – głównej nagrody naszego konkursu. Opowiadania są bowiem – obok liryki – podstawowym gatunkiem literackim, którym posługuje się dzisiejsza młodzież. Komisja jurorów wyraża jednak żal, że z roku na rok jest coraz mniej tekstów poświęconych przyrodzie, zwłaszcza pisanych przez dzieci ze szkół podstawowych, choć przez pierwsze lata „Lipy” było ich bardzo wiele. Jest to jednak znak czasu. Ludzie od najmłodszych lat funkcjonują już głównie w systemie znaków nienaturalnych (dzięki smartfonom, komputerom, komórkom, radiu i telewizji itd.), rezygnując
z kontaktów z przyrodą, która przez wieki była dla młodych ludzi bogatym źródłem literackich inspiracji.

Jury:
Tomasz Jastrun  (przewodniczący)
Jan Picheta
Juliusz Wątroba
Irena Edelman  (sekretarz)

 

 

Jeszcze raz wszystkim serdecznie gratuluję i proszę o potwierdzenie uczestnictwa w finale 19 X br. o dnia 5 X br., od poniedziałku do piątku  w godz. 10-19.

Dla osób z odległych miejscowości jak zwykle rezerwujemy hotel.

Zapraszamy!
                           

                                                                                                                                                                                                                                            

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *