21 lipca 2024

Bielsko-Biała 29 sierpnia 2014

Protokół z posiedzenia jurorów XVIII Ogólnopolskiego i XXXII Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa 2014” pod patronatem Prezydenta Bielska-Biał

Komisja jurorów w składzie: Tomasz Jastrun (przewodniczący), Jan Picheta, Juliusz Wątroba i Irena Edelman (sekretarz) stwierdza, że 491 autorów nadesłało na przegląd 1201 tekstów. 239 autorów ze szkół podstawowych przesłało 600 utworów, 158 gimnazjalistów nadesłało 356 tekstów, a 94 uczniów szkół średnich – 245 dzieł literackich. Po zapoznaniu się z wszystkimi utworami jurorzy postanowili uhonorować drukiem w „lipowej” antologii stu autorów, którzy wyróżnili się poziomem literackim i oryginalnością swych propozycji. Oto ich numer porządkowy, godło, imię, nazwisko i tytuł utworu:

uczniowie podstawówek –

1. 10, Jurko, Angelika Jurkowska – Rekwizyt (proza),
2. 18, Aliss, Agnieszka Utracka – * * * (Przełknij się…),
3. 23, Wiercipięta, Aleksandra Gołek – Mój Żywiec wspaniały,
4. 24, Wrażliwka, Wiktoria Habdas – Zwolnij,
5. 25, Śmieszka, Marysia Stanek – Wiosna,
6. 31, Garfield, Wiktoria Koładkiewicz – Artykuł,
7. 32, Misia, Dominika Duczmal – Cebula,
8. 52, Ann, Anna Witzling – Książkowy żywot,
9. 53, Jessi, Jessica Mering – U babci,
10. 99, Jade Stark, Zuzanna Żyrek – Klamka (proza),
11. 105, Neymar, Michał Józków – Cerkiew św. Dymitra w Buczynie (proza),
12. 106, Miri, Sara Chrast – „Talent”… (proza),
13. 116, Martini, Martyna Jaguś – Wrona i dzban (krótka proza),
14. 118, Black Jack, Radosław Gnatowski – Aniołki i diabełki (proza),
15. 129, Rybka, Kornelia Sztenderewicz – Mama,
16. 166, Nika, Nina Strzelczyk – Rozmowy w cieniu lipy (proza),
17. 171, Skrzacik, Wiktoria Kowrygo – Wielka przemiana (proza),
18. 172, Sweet Mercia, Maria Hołubińska – Śmieć uciekinier (proza),
19. 177, Truskawka, Jędrzej Szymanek – Kameleoni głód (krótka proza),
20. 188, Poziomka, Natalia Maszkowska – * * * (Pewna Kaśka…),
21. 190, Atena, Anna Jankowska – Tajemnica berła Tutenchamona (proza),
22. 195, Pieczarka, Julia Łaskawiec – * * * (Moja babcia…),
23. 196, Nati, Natalia Filimon – Nie bój się marzyć o niebie,
24. 197, Alisz-ja, Alicja Daniluk – Strach,
25. 198, Alex, Aleksandra Szabaciuk – * * * (Moje życie…),
26. 223, Super Gostek, Mikołaj Szymański –Jak kowal z Wąchocka diabła podkuł (proza),
27. 229, Grzejnik, Marta Grzegorczyk – COCZM (proza),
28. 243, Nako, Natalia Kopeć – Czas,
29. 259, Franciszek 0804, Franciszek Golaś – Jesienna melancholia,
30. 264, bez godła, Aleksandra Syposz – Kocham cię, mamo,
31. 267, bez godła, Kamila Jochacy – Dla Ciebie Mamo,
32. 271, bez godła, Jakub Śleziak – W moim domku,
33. 291, Madi, Magdalena Fila – Od bajki do Bajki (proza),
34. 323, Przebiegła Łasica, Joanna Sajewicz – Robot (proza),
35. 362, Góralka, Zuzanna Fojcik – Oto ja,
36. 363, Komiksiarz, Jakub Mieszczak – Las,
37. 368, Podróżnik, Wiesław Cader – Ło tym, jak górole smażyli kiełbase (krótka proza),
38. 381, Aleks, Aleksander Kulesza – Miłość Boga,
39. 388, Banan, Amelia Banaszak – To muzyka jest,
40. 391, Miodek, Marek Mioduszewski – * * * (Mamo kochana…),
41. 393, Wera, Weronika Adamowicz – Cisza,
42. 444, Pociąg, Jakub Miczek – Pajęczyna,
43. 456, Klockilego, Marek Kiełpiński – Opowieść Henryka… (proza),
44. 460, Joanka, Joanna Gidzińska – * * * (Wczoraj pisałam wiersze…),
45. 464, Luna, Alicja Chruszczewska – Niezapominajki,

gimnazjaliści –

1. 61, Kemot, Tomasz Błaszczyk – Honor (proza),
2. 64, Zawisza, Maciej Henryk Modzelewski – W pakiecie człowieczeństwa,
3. 67, Irikai, Aleksandra Trojak – Pamiętnik po Mor (proza),
4. 73, Łowca Pieśni, Andrzej Jagiełłowicz – Modlitwa leśna,
5. 80, Bestia, Natalia Zofia Szwarc – Druga szansa (proza),
6. 86, Sansa, Olga Myszka – Nadzieja umiera ostatnia (proza),
7. 175, Hnatka, Natalia Hnat – * * * (Nie pamiętam dokładnie…) (proza),
8. 182, Lea, Paulina Seneszyn – Po nitce do kłębka (proza),
9. 192, Nowa, Wiktoria Roczkowska – Zakończenie po zakończeniu (proza),
10. 193, Audrey, Aleksandra Uracz – Zalety i wady (proza),
11. 224, Ysanne, Alicja Kuś – * * * (Drzwi jak książki…),
12. 239, Ścierwojad, Natalia Gajowniczek – raz jeszcze wybierzmuj, na zapas,
13. 240, Mektum, Karolina Kręcioch – Spowiedź (krótka proza),
14. 249, pingwinolog, Michał Bojczuk – Najgorszy dzień w moim życiu (proza),
15. 251, Zielona Herbata, Julia Kuraś – W ukryciu (proza),
16. 252, Ade, Marta Ormaniec – Nabrzmiałe niebo,
17. 295, Balbina, Anna Piątek – Życie po życiu (proza),
18. 298, Rusałka, Marta Rusek – Nie tak straszny poniedziałek (proza),
19. 321, Jula, Julia Rogala – Gdzie jest ten wredny widelec? (proza),
20. 333, Bartosz, Bartosz Szyler – Wor (proza),
21. 422, Urszuula, Urszula Urbanik – Gdy kończy się wszystko,
22. 423, Żaba, Karina Pudłowska – Tajemnica późnego makaronu (proza),
23. 454, Apela, Wiktoria Kaźmierczak – dzień w barze (krótka proza),
24. 458, ektoplazma, Monika Woronicz – Strach (proza),
25. 483, Bulletproof Smile, Zuzanna Szydłowska – Mamy świat w garści (proza),

uczniowie szkół średnich –

1. 136, Vito Vivalecci, Patryk Frosztega – Obłęd (proza),
2. 137, Hefajstos, Filip Peringer – Wilkołak,
3. 138, Mała Czarna, Maria Pruszyńska – #3,
4. 139, Czarnoskółka, Michał Kotwica – Tusza,
5. 148, Człowiek od terminów trudnych, Filip Wyrwalski – Ja i oni,
6. 152, Abigail, Anna Targosz – Lista dni straconych (proza),
7. 154, Bunia, Izabela Gostek – Egzystencja Jana Kowalskiego (proza),
8. 164, Lupus, Bartłomiej Kupiec – Supermarket,
9. 225, Zoja, Daria Schimke – Pora wstać (proza),
10. 246, One more poem, Paulina Waszkiewicz – Współczesne walki młodych,
11. 248, Wieża Eiffla, Blanka Holuk – Kawa z mlekiem (proza),
12. 253, Grafomanka, Anna Wędrychowicz – [poezja śladu],
13. 261, Haskeer, Maciej Kaźmierczak – Kłamca (krótka proza),
14. 282, Kkacper, Kacper Kominiak – * * * (Poniedziałek rano…) (proza),
15. 317, Manu, Manuela Pierzak – In-ter-net,
16. 318, Marzycielka, Marta Markowicz – Migawki,
17. 319, Grz, Kamil Grzebuła – Dance macabre,
18. 326, Garbaty anioł, Dagmara Dudzik – * * * (byłeś…),
19. 327, Lena, Magdalena Kiszczak – Jedenastoletnimi uszami,
20. 329, Alessa, Aleksandra Kocemba – Żywe zainteresowanie śmiercią (proza),
21. 345, Faith, Izabela Suder – Wiara (proza),
22. 369, Kalipso, Julia Dziubek – Niezobowiązani,
23. 370, Dusiołek, Karolina Augustyniak – System A. (proza),
24. 371, monstertruck, Marta Zygarlicka – * * * (co niebo znów takie blade),
25. 436, Hope, Aleksandra Nawracaj – * * * (Wścieknę się bez powodu…),
26. 448, Elomachia, Elżbieta Zamorowska – Wielkanoc niepraktykujących,
27. 471, Katia, Katarzyna Krzyżak – Destrukcja,
28. 484, Ważka, Agata Naruszewicz – Nowa szkoła (proza),
29. 487, Rrravyn, Anna Dymarczyk – Przebaczenie,
30. 488, Mat, Mateusz Hankowski – * * * (Podobno każdy…).

Jurorzy są zadowoleni z poziomu literackiego i ilości nadesłanych prac. Uważają, że w dalszym ciągu wiele młodych osób (szczególnie w formach wierszowanych) potrafi ujawniać zdumienie nad światem, tak potrzebne do tworzenia dobrej literatury. Jak zwykle może imponować także szeroki zasięg geograficzny miejscowości, w których mieszkają i tworzą laureaci Lipy.

Tomasz Jastrun
Irena Edelman
Jan Picheta
Juliusz Wątroba