Koncert Małej Akademii Jazzu – Slave to the rythm – 7 II 2019

7 lutego 2019 roku odbył się kolejny koncert w ramach Małej Akademii Jazzu. Tym razem głównym tematem był rytm oraz instrumenty perkusyjne. Artystą tego spotkania był wybitny perkusjonista Krzysztof Nowakowski – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, który na swoim koncie ma koncerty z największymi artystami w kraju (m.in. Marcinem Wyrostkiem, Leszkiem Możdżerem, Kayah, Justyną Steczkowską). Dla SCK Best jest to bardzo wyjątkowy gość, ponieważ na naszej scenie występuje od 25 lat, a jego koncerty to olbrzymia dawka energii i muzycznej magii dla wszystkich słuchaczy.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Irena Edelman, a wstęp do tej wyjątkowej lekcji wygłosiła koordynatorka jazzowej Akademii – Pani Magda Mazur. Młodzi słuchacze dowiedzieli się, że rytm był pierwszym zainteresowaniem człowieka, a instrumenty, które służyły do jego wybijania robiono praktycznie ze wszystkiego. Gość specjalny już na początku wyjaśnił, że instrumenty perkusyjne to te, którymi można uderzać.  Takim instrumentem są nawet dłonie, dzięki którym można klaskać i wystukiwać rytm. Uczestnicy tego spotkania zostali zabrani na muzyczne wojaże po świecie. Najpierw odwiedzili Afrykę i poznali m.in. bongosy, konga, czy kaksiksi, następnie wybrali się w okolice Tybetu, skąd pochodzą dzwoneczek i klawes modlitewny, dzwoneczki chimes, perkusyjny duch, czyli fleksaton, tank tank oraz chiński talerz. Na koniec słuchacze muzycznie przenieśli się na Karaiby, gdzie poznali bęben steel drum (jedyny bęben, z którego można wydobyć melodię), instrumentalne bransoletki z łupinek orzechów, a także bęben oceaniczny. Piękne rytmy z dalekiego świata zaczarowały całą publiczność.

Muzyczna podróż z instrumentami perkusyjnymi zakończyła się wspólnym muzykowaniem zespołu perkusyjnego, do którego zostały wybrane dzieci. Wszyscy uczestnicy brali czynny udział w spotkaniu, dlatego można zaliczyć kolejny Koncert do wyjątkowych przeżyć.

Dziękujemy za przybycie, zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i na nasze kolejne spotkania!