8 kwietnia bieżącego roku odbyła się kolejna audycja Koncertu Muzyki Poważnej z Misiem. Zaproszonym gościem był Maurycy Raczyński- dawniej pianista, a obecnie klawesynista, nauczyciel gry na klawesynie, akompaniator w ZPSM im. W. Kilara w Katowicach.

Koncert rozpoczął się od odgadnięcia przez dzieci tematu koncertu. Litery, wydrukowane na kartkach A3 utworzyły napis…

Tematem koncertu był klawesyn. Dzieci dowiedziały się że klawesyn podobnie jak pianino posiada klawisze, a w jego środku znajdują się struny.

W dzisiejszym programie klawesynista zagrał barokowe i rokokowe utwory, pochodzące z XVIII wieku.

W pierwszym utworze, bardzo dobrze było słychać dźwięk grającego tamburyna. Zadaniem dzieci było odgadnięcie co to za instrument. Następnie wybrane dziecko, na sztaludze miało namalować rozwiązanie zagadki.

W drugim utworze dzieci musiały odgadnąć o jakim ptaszku gra klawesynista. Poradziły sobie świetnie z tym zadaniem i wspólnie przyznały, że jest to kukułka. Kolejne dziecko podeszło do sztalugi i namalowało kukułkę.

Następny utwór był o pogodzie. Zadaniem dzieci było odgadnięcie o jakiej pogodzie: ładnej czy brzydkiej gra klawesynista. Przedszkolaki przyznały, ze grany utwór jest o burzy. To była prawidłowa odpowiedź.

W trakcie koncertu dzieci zbierały plakietki misiów, za udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytania zadawane przez Pana Franciszka.

Wszyscy byli uśmiechnięci, a nawet niektórzy zrobili sobie zdjęcie z klawesynistą- Maurycym Raczyńskiem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!