„FLETOWA RODZINA” KONCERT MUZYKI POWAŻNEJ Z MISIEM 13 IX 2019

FLETOWA RODZINA

 

Czy muzyką poważną można zainteresować przedszkolaki? Bez wątpienia sztukę tę posiadł prowadzący nasze koncerty pan Franciszek Borysowicz. Dzieci uczestniczące w koncercie inaugurującym cykl Koncertów Muzyki Poważnej z Misiem słuchały go jak zaklęte.

Koncert rozpoczął pianista pan Michał Szkurienko utworem Edwarda Griega „Poranek” wprowadzając uczestników w radosny nastrój budzącego się dnia.

Tematem dzisiejszego koncertu była „Fletowa rodzina”. Maluchy mogły zobaczyć, dotknąć, a – dzięki wspaniałej flecistce pani Agacie Brachman – również posłuchać, jak brzmi flet piccolo, flet duży i flet altowy. Przedszkolaki z entuzjazmem zaglądały do wnętrza fortepianu, poznawały budowę fletu, realizowały akompaniament rytmiczny do „Polki włoskiej” Sergiusza Rachmaninowa i spontanicznie reagowały na pełen emocji utwór Edwarda Griega „W grocie Króla Gór”.

Każdy utwór poprzedzał krótki komentarz pana Franciszka: a to ciekawa legenda, jak w przypadku utworu Klaudiusza Debussy’ego zatytułowanego „Syrinx”, a to historia kompozytora Franciszka Schuberta będąca wstępem do skomponowanej przez niego ”Serenady”.

Maluchy odważnie wchodziły na scenę i odpowiadały na pytania dotyczące instrumentów, tempa utworów czy ich charakteru. Wszystkie poprawne odpowiedzi zostały nagrodzone plakietkami Misia, za które w czerwcu odbiorą nagrody.

Zapraszamy na kolejny koncert zatytułowany „Tajemniczy klarnet”, który odbędzie się już 11 października br.