Wiolinowe struny i smyczek – Koncert Muzyki Poważnej z Misiem – 8 X 2021

8 x br. spotkaliśmy się  na kolejnej audycji Koncertu Muzyki Poważnej z Misiem, którą poprowadził Franciszek Borysowicz- pomysłodawca, muzyk, wykładowca wyższych uczelni muzycznych.

Tematem koncertu były dwa instrumenty: fortepian- instrument klawiszowy i skrzypce- instrument strunowy. Na fortepianie zagrała Izabela Wilga- pianistka, studentka fortepianu Akademii Muzycznej w Katowicach. Zagrała utwór ,,Hallelujah” Leonarda Cohena, który był doskonale znany dzieciom z bajki ,,Shrek”. Dzieci dowiedziały się, że fortepian składa się z drewnianej obudowy, w której znajdują się struny i mechanizm młoteczkowy.

Kolejną artystką była Agnieszka Sawicka- skrzypaczka. Zagrała na skrzypcach koncert z cyklu ,,Cztery pory roku”(,,Jesień)” Antoniego Vivaldiego i ,,24 kaprysy” Niccola Paganiniego Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo należy trzymać skrzypce, a także że instrument posiada 4 struny i zbudowany jest z drewna. Ponadto do gry na nim służy smyczek, który również zbudowany jest z drewna, na który naciąga się końskie włosie (z ogona).

Dzieci poznały także Kujawiaka Henryka Wieniawskiego i oberka Grażyny Bacewicz w wykonaniu naszych artystek. Nie zabrakło także wspólnej zabawy. Dzieci klaskały na dany dźwięk w muzyce, a także musiały odgadnąć jaki instrument wydaje dźwięk-fortepian czy skrzypce.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.