„Slave to the rhythm. Rytm – najważniejszy element muzyki”- Krzysztof Nowakowski  – instrumenty perkusyjne z całego świata

31 marca bieżącego roku odbył się Koncert Małej Akademii Jazzu. W podróż do Afryki zabrał nas Krzysztof Nowakowski- perkusjonista, którego serce zdecydowanie oddane jest muzyce.

Koncert rozpoczął od gry na kongach- afrykańskich bębnach wywodzących się z Kuby. Muzyk zagrał na dużym i małym bębnie wydobywając w ten sposób wysokie i niskie dźwięki. Uświadomił również dzieciom, że nie da się zagrać melodii na kongach, ale można wystukać rytm. W ten sposób wystukał piosenkę dla dzieci ,,Wlazł kotek na płotek i mruga”.

Kolejnym instrumentem, który poznały dzieci były bongosy- instrumenty kubańskie, składające się z dwóch na stałe połączonych ze sobą bębenków oraz kasziszi – instrumenty grzechotki, wykonane z wikliny.

W kolejną podróż muzyk przeniósł nas do Tybetu, gdzie zaprezentował kolejny instrument o dźwięcznej nazwie: krotale. Wyjaśnił, że są to niewielkie płaskie dyski z brązu lub mosiądzu. Ich dźwięk jest ostry, jasny i bardzo długo wybrzmiewający, podobny do dźwięku dzwonków.

Krzysztof Nowakowski zaprezentował także inne instrumenty, które miał ze sobą, były to:

  • darbuka- bęben z korpusem w kształcie kielicha (dzban),
  • stildrum- bęben stalowy,
  • bęben oceaniczny- wytwarza efekt szumu oceanu,
  • fleksaton- zbudowany jest z płaskiej elastycznej blaszki rozpiętej na metalowej ramce i opatrzony z dwóch stron małymi pałeczkami o gumowych lub drewnianych główkach.

Na zakończenie koncertu muzyk zaprosił wybrane dzieci na scenę, wręczył im instrumenty i wszyscy wspólnie zaczęli wybijać rytm do muzyki, tworząc orkiestrę.

Dzieci uśmiechały się od ucha, do ucha i na koniec poprosiły o zdjęcie z muzykiem.

Jak zwykle Krzysztof zaczarował wszystkich muzyką.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu.