„królewska lutnia” – Koncert Muzyki Poważnej z Misiem 1 II 2019

Luty w SCK Best rozpoczął się bardzo muzycznie. 1.02.2019 roku odbył się kolejny koncert z cyklu Muzyki Poważnej z Misiem, który jak zawsze poprowadził pan Franciszek Borysowicz. Tematyką tego koncertu był królewski instrument – lutnia i związana z nim muzyka dawna, a zaproszeni muzycy to: lutnista Adam Dzwonnik oraz śpiewaczka Marta Schnura.

Tym razem spotkanie rozpoczęło się od sprawdzianu wiedzy z poprzednich koncertów, a następnie dzieci przeniosły się do zaczarowanego świata muzyki dawnej. Słuchacze poznali historię i budowę lutni: dowiedzieli się, że ma 10 strun (w tym 9 podwójnych), otwór zwany rozetą oraz niespotykane w innych instrumentach ruchome progi. Utwory prezentowane podczas tego koncertu to szczególnie muzyka brytyjska i francuska, pochodząca z XVII wieku, wykonywana przede wszystkim na dworach królewskich. Pięknym dopełnieniem dźwięku lutni, na której grał pan Adam oraz lekcji muzyki z tamtych lat był śpiew w wykonaniu pani Marty – artystki Polskiej Opery Królewskiej. Publiczność mogła usłyszeć kompozycje wokalno-instrumentalne o tematyce marynistycznej, opowiadające o miłości, a także utwór „Midnight” wybitnego lutnisty królewskiego, działającego na dworze angielskim: Johna Dowlanda.

Audycja oparta na tematyce muzyki dawnej jest trudna dla dzieci, jednak dzięki prowadzącemu – panu Franciszkowi Borysowiczowi uczestnicy naszego spotkania jak zaczarowani wsłuchiwali się w historie o muzyce z tamtych lat. Pilni słuchacze za poprawne odpowiedzi na pytania tradycyjnie otrzymywali plakietki z misiem.

Dziękujemy za liczne przybycie, kolejne spotkanie już 15 marca. Do zobaczenia!