,,Gitara klasyczna” – Koncert Muzyki Poważnej z Misiem 14 I 2022

14 stycznia odbył się noworoczny koncert Muzyki Poważnej z Misiem – instrumentem, który poznawały dzieci to gitara klasyczna. Artystą, który wystąpił był polski gitarzysta klasyczny – Jan Kudełka. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat wielu konkursów w Polsce i zagranicą, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej.

Koncert poprowadził niezastąpiony Franciszek Borysowicz, który od wielu lat rozbudza zainteresowania muzyczne najmłodszych dzieci. 

Przedszkolaki poznały instrument, dowiedziały się, że jest ona zbudowana z drewna, liczy 6 strun, posiada otwór rezonansowy, szyjkę, główkę i kołki, które służą do strojenia gitary. Pan Franciszek wyjaśnił także, że uchwyt/podpórka do gitary nosi nazwę podgitarnika. 

Zaproszony artysta zagrał utwór pod tytułem ,,Niebieski parasol”, do którego dzieci uczyły się klaskać do rytmu, a następnie ,,Blues na krótsze dni”. 

Kolejnymi utworami zagranymi przez artystę było:

  • ,,Tango en Sky” Rolanda Dyensa- tunezyjskiego kompozytora, 
  • ,,El vito” Manuela Infante- hiszpańskiego kompozytora.
  • ,,Walc wenezuelski”- Antonia Lauro.

Na koniec Pan Franciszek wybrał 6 dziewczynek i przyporządkował im konkretny dźwięk: E, A, D, G, H, E grany przez naszego artystę. Zadaniem dzieci było uniesienie ręki do góry na usłyszany i przyporządkowany im dźwięk. Zadanie nie było łatwe, ale z małą pomocą udało się.